Co je Nordic Walking?

Neboli severská chůze je kondiční chůze se speciálními holemi, která patří k nejzdravějším sportům na světě.

Aby tato pohybová aktivita byla prospěšná, klade vysoké nároky na zvládnutí základní techniky. Při správné technice zapojíte téměř všechny partie lidského těla (90 % svalů). Když vezmu v potaz, že svalů máme na těle 600, vyjde nám hezké číslo, že? Dopady dolních končetin tlumí hole, které navíc pomáhají zapojit horní polovinu těla. Tímto pohybem zapojíte zádové svalstvo a svalstvo vytvářející páteřní korzet, břišní svaly, zadní svaly ramenního pletence, prsní svalstvo, předloktí. Možná se to na první pohled nezdá, ale je to pohyb energeticky náročný, nejenže probudíme ochablé svaly, ale i můžeme redukovat tělesnou hmotnost. Zlepšíme si držení těla, ulevíte si od bolesti zad, kolen, kyčlí, atd. Zlepšíte si svůj celkový zdravotní stav. Navíc zapojením cvičení (posilováním vahou vlastního těla) během lekce, bude kondice na úplně jiné úrovni. Když přidáte pravidelnost, z obyčejné chůze se stane kompletní balíček pro tělo a kila půjdou dolů sama. A ten pocit a vnitřní pohodu vám nikdo nevezme. Navíc, pokud budete chodit ve skupině, seznámíte se s novými lidmi a zažijete nová dobrodružství, objevíte spoustu nových míst, kam byste se sami nevydali.

Pro koho je určen?

Pro všechny, kdo se chce hýbat a udělat něco pro svoje zdraví – od dětí až po seniory. Od lidí se zdravotním omezením, až po sportovce.

Mýtus

Nordic Walking není pouze pro starší a obézní osoby, opak je pravdou. Díky speciálním holím dochází k zapojení velkého počtu svalů v těle a dojde tak ke zvýšení celkového energetického výdeje. I vrcholoví sportovci používají hole při tréninku – využívají metody imitačního cvičení (lyžařská chůze nebo lyžařské skoky v různých modifikacích, které napodobují „imitují“ lyžařské pohyby). Zároveň je to pohybová aktivita, která šetří naše klouby a svalové úpony.

Co se může stát při špatné technice provedení?

Krom toho, že se píchneme do obličeje, či do jiných partií těla. Mohli bychom si přetížit ramenní pletenec, krční, hrudní a bederní páteř, či kolenní klouby. V takovém případě není Nordic Walking zdraví prospěšnou aktivitou, ale má negativní dopad na pohybový systém a naší psychiku. Je neefektivní, nepříjemný a nebezpečný. Proto je důležité naučit se správnou techniku Nordic Walking pod vedením vyškoleného instruktora. I zde existují postupy a zásady, které by se měly dodržovat. Pod vedením instruktora se učíte rychleji, efektivněji, bez špatných technických návyků. A jako každý zlozvyk, později se hůře odnaučuje.

Co potřebujete

  • hole na NW – účastníkům, kteří ještě žádné nevlastní, nabízím možnost zapůjčení holí, ale i zakoupení holí za zvýhodněnou cenu – poradím s výběrem správných holí, tak aby sloužily hole Vám, ne vy jim
  • pohodlné sportovní oblečení dle aktuálního počasí (v chladném počasí doporučuji tzv. cibulové vrstvení, tj. 3 vrstvy oblečení – termo prádlo, mikina, vesta ev. bunda
  • pevnou sportovní obuv (ne kotníkovou a také ne sandály)
  • láhev s vodou
  • svačinu (tyčinku, ovoce, aj.)
  • bederní ledvinku/kapsu či batoh (zcela nevhodná je taška přes rameno)
  • pokrývku hlavy dle počasí (kšiltovka, čelenka, čepice).
  • v zimě rukavice (na NW, postačí ale cyklistické nebo běžkařské)

Trekking vs Nordic Walking

Obě jsou to outdoorové aktivity, které mají blahodárné účinky na zdraví. Hlavní rozdíl je však v zapojení horní části těla. Hlavním motorem NW jsou speciální chodecké hole, které mají ergonomicky řešenou rukojeť s poutkem (rukavičkou), která obepne celou dlaň. Jsou vyrobeny z odolného a lehkého materiálu, který tlumí nárazy hole na zem. Mají specificky konstruovaný hrot, který je dle potřeby krytý botičkou (pryžovou násadou). Jsou teleskopické (skládací) či jednodílné. Oproti tomu trekingové hole mají robustnější charakter a jsou daleko těžší, většinou s obyčejným poutkem. S holemi na trekking nemůžeme docílit správné techniky, neboť se nám hůl nevrátí zpět do dlaně, ale mizí za zády. Hole používáme zejména jako oporu a k udržení rovnováhy. Trekkinové hole používáme hlavně do těžkých svažitých terénů, na horskou a vysokohorskou turistiku. Cílem je získat pocit bezpečného pohybu v náročném terénu a oporu pro tělo – pomoci si do kopce, ochránit se z kopce před pádem.

Co nám Nordic Walking přináší?

  • Zdravé tělo
  • Duševní hygienu – uvolňuje psychické napětí a umožňuje lepší zvládnutí stresu
  • Zvyšování fyzické kondice
  • Efektivnější a příjemnější pohybovou aktivitu, než je běžná (svižná) chůze
    – o 20% vyšší energetický výdej a o 15% vyšší tepová frekvence, 90 % svalů je v činnosti
  • Zlepšení držení těla a úlevě od bolestí zad apod.
  • Úbytek na váze
  • Možnost pohybové aktivity pro všechny věkové i výkonnostní skupiny, včetně rekonvalescentů
  • Čerstvý vzduch a klid v přírodě
  • Časovou a finanční nenáročnost, bez velkých nároků na vybavení
  • Celoroční aktivitu – za slunce, deště i zimy
  • Jeden z nejzdravějších sportů
  • Dobrou náladu a nové přátelství